KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5213667
nr 521 3667
1800-tal, Venedig, 25 x 35, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.900 kr
måndag 28 april 2008
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods